Jak zrobić czapkę na drutach dla dziecka?

Chociaż obecnie w sklepach można znaleźć szeroki wybór dziecięcych i młodzieżowych czapek, to jednak wiele mam decyduje się na samodzielne wykonanie nakrycia głowy na drutach dla swojej pociechy. Jak się okazuje, w ten sposób można zrobić na przykład oryginalną czapkę typu krasnal czy czapkę z dodatkowym ociepleniem na uszy. W takim nakryciu głowy z całą pewnością każdy młody człowiek będzie wyglądał bardzo efektownie.

Czapki robione na drutach mają to do siebie, że odznaczają się trwałością i funkcjonalnością. Co więcej, decydując się na wykonanie takiego nakrycia głowy, możemy mieć pewność, że nikt nie będzie posiadał dokładnie takiej samej czapki, jaką nosi nasze dziecko.

Prostą czapkę na drutach mogą zrobić nawet te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju robótkami ręcznymi. Wbrew pozorom stworzenie takiego nakrycia głowy wcale nie jest skomplikowane, jak może nam się początkowo wydawać. Należy się jedynie zaopatrzyć w wysokiej jakości włóczkę, druty oraz w odrobinę cierpliwości.

Pierwszym krokiem do zrobienia wełnianego nakrycia głowy dla dziecka jest dokładne zmierzenie obwodu głowy – dzięki temu wykonamy czapkę, która nie będzie zbyt ciasna czy zbyt luźna. Poznanie tego wymiaru pomoże nam również dobrać właściwą ilość oczek, co z kolei pozwoli nam na uniknięcie prucia. Można też na początku wykonać sobie próbkę, a dopiero później zacząć robić właściwą czapkę.

Kiedy będziemy mieć już odpowiednią ilość oczek, wówczas należy zacząć przerabiać ściągaczem (można tą czynność wykonać zarówno na okrągłych drutach, jak i na przykład na tak zwanych drutach skarpetkowych). Ściągacz może mieć trzy lub cztery centymetry – wszystko zależy od tego, jaką czapkę dla dziecka chcemy wykonać.

Kolejnym krokiem do wykonania czapki na drutach dla malucha jest przerobienie następnych rzędów, tak by czapka osiągnęła odpowiednią wielkość (powinna być ona uzależniona przede wszystkim od rozmiaru głowy dziecka oraz od grubości drutów, którymi się posługujemy). W ten sposób przerabiamy oczka, aż otrzymamy całą czapkę. Robótkę kończymy poprzez przeciągnięcie nitki przez wszystkie oczka.

Samodzielnie wykonana czapka na drutach z całą pewnością będzie dla nas powodem do dumy. Jeśli chcemy, by nasza pociecha takie nakrycie głowy nosiła naprawdę chętnie, wówczas możemy czapkę dodatkowo ozdobić ciekawym elementem.  Mogą to być chociażby wełniane kwiatki czy kolorowe cekiny, które nadadzą czapce wyjątkowo uroczego wyglądu.